تبلیغات
فقط عشق به سونگ ایل گوک وسونگ جی هیو - خصوصیات کره جنوبی

خصوصیات کره جنوبی

سه شنبه 1 فروردین 1391 01:05 ب.ظ

نویسنده : محمود درزاده
ارسال شده در: -(¯`°•♥درباره ی کره♥`•°´¯)-» (1) ،

خصوصیات کره جنوبی

تاریخ

در پی جنگ جهانی دوم، سربازان شوروی و آمریکا به ترتیب بخش‌های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیهٔ کرهٔ متحد در اعلامیهٔ قاهره، خصومت فزایندهٔ جنگ سرد، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی‌های مختص خود منجر شده و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کره شمالی و کره جنوبی. در شمال، یک پارتیزان ضد ژاپن و فعال سابق کمونیست، کیم ایل سونگ و در جنوب یک رهبر سیاسی دست راستی و تبعیدی، سینگمان ری به عنوان رئیس جمهور به قدرت رسیدند.

در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ کرهٔ شمالی با هجوم به کره ی جنوبی، جنگ کره را آغاز نمود. سرانجام و پس از پیشرفت‌های زیاد از هر دو طرف، جنگ به بن بست رسید. صلح موقت سال ۱۹۵۳ که هیچگاه توسط کره جنوبی امضا نشد، شبه جزیره را در امتداد منطقه بی‌طرف در نزدیکی خط سر حدی در حدود عرض جغرافیایی ۳۸ درجه به دو نیم تقسیم کرد. تا کنون هیچ معاهده صلحی امضا نشده و دو کشور از نظر حقوقی هنوز در جنگ هستند.
سیاست

حکومت این کشور جمهوری است. قوه مقننه از یک مجلس ملی با ۲۳۱ عضو (برای یک دوره شش ساله) تشکیل گردیده‌است. قانون اساسی موجود در سال ۱۹۴۸ تدوین شده و در سال ۱۹۷۲ اصلاحاتی بر آن افزوده گردیده‌است.

فعالیت احزاب در کره جنوبی محدود بوده و احزاب مخالف در آن اجازه فعالیت ندارند. احزاب مهم ان عبارت‌اند از: حزب جمهوری دموکراتیک (DRP) حزب دموکراتیک جدید و حزب دموکراتیک عدالت.

کره جنوبی در سال ۱۹۴۵ مستقل شده و روزهای ملی آن ۱ مارس و ۵ اوت است.

علاوه بر عضویت در سازمان ملل، در سازمانهای زیر نیز عضویت دارد: آدب - آسپاک - سی سی دی - اسکاپ - فائو - گات - یااآ - ایکائو - بانک جهانی - ایفک - ایمکو - ایمف - ایتو - اونکتاد - یونسکو - یوپو - وهو - ومو.


جغرافیا

کره جنوبی با ۹۸۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت (صد و سومین کشور جهان) در نیمکره شمالی نیمکره شرقی در شرق قاره آسیا در کنار دریای زرد (در مغرب) ژاپن (در مشرق) و چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده‌است . کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند (از جمله کوهای تیسماک). جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی داشته و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: سومجینوکوم هان پوکهان و ناکتونگ. دارای جزیره‌های فراوانی بوده و جنگلها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.
تقسیمات کشوری

شهرهای مهم پایتخت این کشور شهر سئول (۸۳۶۶۷۵۶ نفر در سال ۱۹۸۰) بوده و پرجمعیت‌ترین شهرها عبارت‌اند از: پوسان (۲۴۵۰۰۰۰) تائگو (۱۳۰۹۰۰۰) اینچون (۷۹۷۰۰۰) و کوانگجو (۶۰۶۵۰۰ نفر). کره ی جنوبی بخش جنوبی شبهه جزیره ی کره -که تقریبا 1100 کیلومتر طول دارد – را اشغال نموده است. این شبه جزیره ی کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در حنوب این شبهه جزیره، تنگه ی کره و دریای چین واقع شده اند. کل مساحت کشور، 032/100 کیلومتر مربع می باشد. کره ی جنوبی را می توان به 4 منطقه ی کلی تقسیم نمود: منطقه ی شرقی که دارای رشته کوههای مرتفع و ساحل مسطح است، منطقه ی غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزه ی آبگیر رودخانه‌ها است و دارای تپه‌های دوار می باشد، منطقه ی جنوب غربی با کوه‌ها و دره‌ها و منطقه ی شمال شرقی که حوزه ی وسیع رودخانه ی Nok dong است. نوع زمین در کره جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی باشد. زمین های پست عمدتا در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده اند و تقریبا30% کل مساحت کشور را تشکیل می دهند. تقریبا سه هزار جزیره که بیشتر انها کوچک و غیر مسکون می باشند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده اند. استان Jeju تقریبا در 100 کیلومتری جنوب ساحل کره قرار دارد که بزرگترین جزیره ی این کشور می باشد و که مساحت آن 845/1کیلومتر مربع است. Jeju همچنین مکان قرار گیری مرتفع ترین نقطه کره ی جنوبی Hallasa می باشد که دارای ارتفاع 950/1 متر از سطح دریا است.

جزایر Liancourt Rocks و vlleungdo شرقی ترین و Socotra Rock جنوبی ترین جزایر کره ی جنوبی می باشند. کره ی جنوبی دارای 20 پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی مانند Boseon و همچنین پارک اکولوژیکی خلیج Sun cjeon دراستان Jeohha جنوبی می باشد بنادر بنادر مهم کره جنوبی عبارت‌اند از: پوسان در ساحل دریای ژاپن و اینچون در ساحل دریای زرد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری کره جنوبی از ۹ استان و دو شهر ویژه تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی دولت مرکزی اداره شده است.

اقتصاد

کره ی جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در 4 دهه ی اخیر را دارا می باشد. این پیشرفت قابل توجه که کره ی جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته وثروتمند نمود ، اغلب معجزه ی رودخانه ی هان نامیده می شود و در مجامع بین المللی صفت "ببر آسیا" را برای این کشور به ارمغان آورده است. امروزه اقتصاد موفق کره ی جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. کره ی جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه یافته ی چندین هزار میلیارد د لاری است و یکی از اعضای OECD می باشد و توسط بانک جهانی جزءاقتصادهای با در آمد بالا و از دیدگاه IMF و CIA به عنوان یکی اقتصادهای پیشرفته طبقه بندی شده است و در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجسته ی اقتصاد ی و مالی جهان است. کره ی جنوبی علی رغم کمبود منابع طبیعی و دارابودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه G 20 به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می شود. اقتصاد کره ی جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. همانند آلمان غربی و ژاپن ، صنعتی سازی سریع از دهه ی 1960 کره ی جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده در جهان تبدیل نمود. این کشور هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. کره ی جنوبی دومین میزان ذخایر را درمیان کشورهای توسعه یافته داراست و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه یافته ، کره ی جنوبی حرکت خودرا به سوی رشد اقتصادی سریع همراه با بالاترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه یافته را ادامه می دهد. در اکتبر سال 2008 ،IMF پیش بینی کرد که اقتصاد کره جنوبی در سال 2009 از کانادا و در سال 2011 از اسپانیا پیشی خواهد گرفت و سرانه ی تولید ناخالص این کشور در سال 2009 از نیوزلند، در سال 2012 از ایتالیا و در سال 2013 از اسپانیا بیشتر خواهد شد

در سال 1996 کره ی جنوبی یکی از اعضای OECD پیمانی برای رشد اقتصادی بیشتر گشت. کره ی جنوبی همانند بسیاری دیگر از همسایه‌های آسیایی خود، متحمل بحران اقتصادی سال 1997 آسیا شد. اما این کشور قادر گشت که دوباره برخیزد و پس از یک ترمیم سریع به رشد خود به سوی یکی از قدرت های عمده ی اقتصادی ادامه دهد.


مردم و فرهنگ

اکثریت نژادی این کشور را کره‌ای‌ها تشکیل می‌دهند. مردم آن اکثرا پیرو آئین‌های بودائی (۴۷٫۲٪) کنفوسیوسی (۱۳٫۱٪) چوندوگیو (۳٪) و مسیحی (۱۴٪ پروتستان و ۴٪ کاتولیک) هستند. زبان رسمی ورایج زبان کره‌ای است


[ خصوصیات کره جنوبی ]دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -